Идеен проект за къща на стръмен терен
По проект на архитектите Габриела Джамбазова, Павел Иванов, Добромир Станков от проектантска фирма „Арт Ню Вижън“
Концепция:
Архитектурните предизвикателства са онези, заради които се получават най-креативните проектантски решения. Когато получихме заданието за тази къща всички архитекти в студиото бяха ентусиазирани от предизвикателството, което представляваше стръмния терен на предвидения парцел. Това, което ни позволи да се справим успешно със задачата, беше изключително опитният екип, с който разполага нашето архитектурно студио.
Най-голямото предимство, от което проектантите ни се възползваха максимално, беше южното изложение на терена. Допълнено от красива гледка. Къщата имаше всички изгледи да се превърне в малко бижу, с характерен и подчертан архитектурен стил.
Заданието за архитектурно проектиране на къща включваше визуализация, проектиране и архитектурна документация на къща на две нива, с две основни жилищни зони. Нашите проектанти трябваше да се възползват максимално от предвидения терен, като създадат достатъчно жилищна площ, с добро естествено осветление и възможност за посрещане на гости. Особеностите на стръмния терен ни позволиха да работим по изключително креативни архитектурни решения, които можете да видите тук.
Архитектурно решение:
Къщата и стръмния терен, на който трябваше да я разположим ни дадоха интересни решения за идейния архитектурен план.
Най-отличаващият се елемент е покрива на къщата, който проектирахме със специфично за околната среда озеленяване. По този начин покривът на къщата визуално се влива в терена и създава усещането за естествена красота и ред. Предвиденото озеленяване по покрива има естетическа функция, но е и от изключителна полза по отношение на топлотехническите характеристики и енергийната ефективност на къщата.
Главният вход разположихме на мястото с най-голяма денивелация – кота +3,30, където бяха предвидени и две паркоместа. Тъй като при проектирането на жилищни зони естетиката винаги трябва да среща функционалността, нашите проектанти добавиха над паркоместата и навес, който беше предвиден за поставянето на фото-волтаични клетки, добавяйки към енергийната ефективност на къщата.
Идейният ни архитектурен проект разделя помещенията визуално и функционално, чрез открита стълба, която свързва най-високата точка на къщата с най-ниската. Обособяват се две зони – за дневна употреба и за такава за сън. На втория етаж са разположени също така: гардероб, стълбище с асансьор, кабинет с баня. На първо ниво остават дневна, открита трапезария, кухня, две спални, две бани с тоалетни, котелно помещения, тераса и басейн. Проекта предвижда и възможност за трансформация на къщата, като използваемата площ може да се регулира. Без големи усилия собствениците могат да трансформират помещенията като добавят две допълнителни самостоятелни спални за временно обитаване. А способността на къщата за удължаване на дневната с трапезарията, дава възможност да бъдат организирани и събития с повече гости.
Проектирането на умни/трансфомиращи се къщи дава редица предимства при експлоатацията им. На първо място позволява количеството светлина да бъде регулирано по естествен начин. Специалното остъкляване позволява в прибрано положение помещението да попадне в сянка, необходима за поддържането на приятна вътрешна температура в горещите летни дни. Когато остъклената част е изтеглена напред, слънчевата светлина влиза пряко и позволява по-добро естествено осветление на вътрешните части от къщата.